Telegram'ın Çok Az Bilinen 10 Özelliği

Telegram'ın Çok Az Bilinen 10 Özelliği

 

Giderek büyüyen bir ağ olan Telegram, şimdilerde tüm dünyada birkaç popüler mesajlaşma platformu arasında yerini aldı. Kendisini öne çıkaran kısmı ise WhatsApp ile karşılaştırıldığında sunduğu ek güvenlik prosedürlerdir. Bununla birlikte, kullanıcıların keşfedebileceği daha birçok Telegram araçları ve özellikleri olmasına rağmen bunlardan birçok kullanıcısının haberi yoktur. İşte bu makalemizle bazı özelliklere değinerek sizleri daha fazla bilgi sahibi yapacağız. Telegram, farkında olmayabileceğiniz bazı gizli özelliklere ve özelliklere sahiptir...

 Dolayısıyla, bir Telegram kullanıcısının bilmesi gerekenlerin listelendiği bu yazımıza bir göz atın:

 

 1. -Belirli kişilerden bildirimleri durdurmak

  Bazen bir veya birkaç kişiden spam veya uygunsuz oldukların veya rahatsız edilmemek için mesaj almak istemeyebilirsiniz. Bu durumda, ilgili kişinin profil fotoğrafına dokunun ve "Sessize Al" a basın, zaman dilimini isteğinize uygun şekilde seçebilirsiniz. Ayrıca, bu özelliği dilediğiniz zaman iptal edip ve tekrar yeniden başlatabilirsiniz.
   
 2. -Hesabınızın telefon numarasını değiştirebilme

  Telegram'ın sunduğu en iyi özelliklerden biriside, kullanıcının önceki telefon numarasındaki sohbetlerini kaybetmeden değiştirdiği yeni cep telefonu numarasına eski sohbetlerinizin kaydını sağlamasıdır. Telegram bu özelliği sizler için çok daha kolay hale getirdi, tek yapmanız gereken ayarlara gitmek ve cep telefonu numaranıza dokunarak hesabınızın kaydedeceğiniz yeni telefon numarasına bilgi aktarımı hakkında bir uyarı alacaksınız ile kararınızı kesinleştirdikten sonra, 'numarayı değiştirmenizi' ve verilen alana yeni numarayı girmeniz istenir. Sonraki adımları kolayca takip ederek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
   
 3. -Birden çok numara ve hesabı aynı cihazda kullanabilme

  Kişisel ve işi ile ilgili çeşitli numaralar ve hesapları olan kişiler aynı cihaz ve tek bir Telegram uygulaması üzerinden çok kolay bir şekilde tüm hesaplarını ekleyebilir. Bu hesaplarını sürekli olarak kullanmakta olanlar bir Telegram hesabından diğerine hızlı bir şekilde geçebilir. Bu özellik iş ve kişisel eylemlerinizi uygulama içiresinde ayrı tutmanın harika bir yoludur. Yeni numara eklemek için ayarlardan profil adınıza dokunun ve ardından hesap ekle butonuna basarak yeni numaranızı girmeniz yeterlidir.
   
 4. -Özelleştirilmiş görünüm ve tema seçenekleri

  Telegram uygulamanızı kendi renk zevkinize göre ayarlayabilmeniz için çok eğlenceli bir özelliktir, kendinize ait bir tema oluşturmak için şu adımları izleyiniz. Ayarlardan görünüm sekmesine girerek kişiselleştirilmiş bir tema oluşturmak için renk seçimlerinizi gerçekleştirebilir, uygulama içerisindeki bir çok element için renk paletlerindeki dilediğiniz bir rengi uygulayabilirsiniz. Dilerseniz hazır temalardan kendinize uygun olanı tercih edebilirsiniz ayrıca Android işletim sistemine sahip Telegram üyeleri 3. Parti uygulamalardan faydalanarak çok daha fazla temaya erişim sağlayabilir.
   
 5. -Otomatik gece modu kullanımı

  Kullanımı kullanıcılar uygun hale getirmek için Telegram'ın gece vakitlerinde gözlerinizi sağlıklı tutmak ve yormamak için “gece modu” zamanlı veya oto işlem opsiyonu ile ve yine temanızın özelliklerini de seçebileceğiniz gece modunun yardımıyla, karanlık bir temayı planlanan bir zamanda etkinleştirmeyi seçebilir ve Telegramı kullanırken gözlerinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Gece modunu sistemin otomatik olarak algılamasını seçebilir veya kendi zaman çizelgenize göre otomatik çalışmasını sağlayabilirsiniz.
   
 6. -Sohbet arka planlarını kişiselleştirin

  Telegram platformu kullanıcılarının birçoğu, 'sohbet arka planı' özelliğinin farkında değil. Kullanıcılar istediği şekilde arka planını değiştirilebilir, bu özellik Whatsapp'takine benzer. Kullanıcılar bu özelliği hem kullanıcı dostu hem de kullanışlı bulmaktadır.
   
 7. -Şifreli sohbet gerçekleştirebilme

  Uçtan uca şifreleme iletişim politikasıyla Telegram hizmeti kullanıcıya gizlilik sağlar. Dahası, özel kişilerinizle olan sohbetleri kilitlemenizi sağlar, bu özellik Telegram tarafından özel bir iletişim kanalı oluşturmak isteyenlere sunulan korumadır.
   
 8. -Gönderilen mesajlar silinebilir

  Her ne kadar birçok mesajlaşma ağı gönderilen mesajları silme özelliğini tanıtmış olsa da Telegram, önceden gönderilen bir mesajı silme özelliğine sahip olan ilk sistemlerden birisidir. Özelliği kullanmak için kullanıcının mesajı birkaç saniye tutması ve ekranın sağ tarafındaki çöp kutusu simgesine dokunması gerekir. Özelliğin tek koşulu mesajın ne kadar aktif kaldığıdır. Bu özellik, mesajın gönderildiği andan itibaren yalnızca 48 saat içerisinde kullanılabilir. Telegram gönderilen mesajı silme bazı görüşmelerde hayat kurtaran bir özelliktir. :)
   
 9. -Kanal içerisindeki yazılan mesajı sabitlemek

  Diğer platformlardaki gibi, Telegram farklı kanallar oluşturmanıza izin verir ve geniş bir kitleyle iletişiminize yardımcı olur. Kanal ve gruplar içerisinde gönderilen sınırsız sayıda mesajı vardır. Bu bazen işleri zor hale getirebilir. Bu kadar çok kişinin ve çok mesajları arasında önemli olanları vurgulamak ve gözden kaçmasını önlemek için, kanaldan paylaşılan mesajları sabitleyebilirsiniz. Bu sayede, sabitlenmiş mesajlar mesaj listesinin en üstünde kalır.
   
 10. -Hashtag'ler sohbetlerinizi organize edebilmek

  Bir grup sohbeti ve kanal paylaşımlarınızda hashtag kullanmak, sohbeti düzenli tutmak ile birlikte o hashtag ile ilgili konuyu araştıran ve arama yapan Telegram’daki diğer kullanıcılar için ulaşılabilir hale gelir. Bu sayede kanal ve grup üyelerinizi arttırabilirsiniz.

Ayrıca Telegram Kanal ve Grup Üyesi Satın Al hizmetlerimizi incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.